Wesprzyj program, jeśli uważasz, że jest coś wart!

Nowa jakość czatowania!
PolChat istnieje w polskim internecie już od lat, nawet jeśli większość jego obecnych użytkowników nie zdaje sobie z tego sprawy. Przez te kilka lat rozwijał się stopniowo, oferując czaty dosłownie dla każdego - przede wszystkim zaistniał jako serwis dający każdemu zwykłemu człowiekowi możliwość utworzenia własnego czata i łatwego zamieszczenia go na swojej stronie. Zawsze oferował przyjemny, prosty interfejs i odpowiednio duże możliwości. W kolejnych wersjach poprawiano jego spójność, jakość i bezpieczeńśtwo. W 2002 powstał Ikari's Chat Qlient, który dziś jako ICeQ stanowi znakomite rozszerzenie możliwości PolChatu.
Ale nadchodzi pora na większe zmiany...

Nowy PolChat
Tym razem to coś więcej niż nowa szata graficzna głównej strony serwisu. Tym razem to nowy serwer, działający trochę inaczej - i z długo wyczekiwanym usprawnieniem: od dziś jednym nickiem na czacie będzie można wejść na wiele pokoi jednocześnie!

Zmiany, zmiany, zmiany...
Wejście do kilku pokoi jednocześnie oznacza konieczność zmian. Nie będziemy się tu bawić w techniczne szczegóły, jak to wszystko sie orientuje co się w którym pokoju dzieje - skupmy się na zmianach dla nas, użytkowników:

W tradycyjnym aplecie na stronie: W programie ICeQ:
Aplet na stronie www dawniej wyglądał tak:
Stary aplet PolChatu - link otwiera się w nowym oknie
Jego główne cechy to prostota i łatwość obsługi. Przy okazji dzięki prostej budowie jest w stanie "chodzić" z akceptowalną prędkością, wszyscy bowiem wiemy, jak wolnym środowiskiem jest Java, zwłaszcza na komputerach firmy Apple.

Jednak wraz z wejściem nowego PolChatu, jego wygląd i działanie zmieniły się:
Nowy aplet PolChatu - link otwiera się w nowym oknie
Zmiany wydają się spore - przestrzeń na ekranie została inaczej rozplanowana (co niestety skreśla możliwość użycia apletu na stronie WWW, gdzie pozostało na niego mało miejsca, chyba że uruchomimy go w osobnym oknie). Przyciski obsługi czata nie są już obrazkami pod listą użytkowników (do której się odnosiły), czy też standardowymi przyciskami przy głównym polu czata - wszystkie zostały przeniesione na prawą stronę i przyjęły kolorową graficzną formę, opisaną jednak tekstem.
Grafiki te muszą zostać załadowane wraz z apletem aby można było wejść na czat. Aplet może więc pobierać się troche dłużej, ale będzie możliwość większego dostosowania jego wyglądu i łatwej zmiany np. przycisków.
Także obrazki możemy teraz, podobnie jak od dawna ma to miejsce w ICQu, wstawiać z prostego okna wyboru obrazka przez kliknięcie - ceną, którą musimy za to zapłacić jest ściągnięcie wszystkich obrazków już w chwili ładowania apletu.

Najważniejsza zmiana - wiele pokoi:
Jak to zostało rozwiązane w nowym aplecie?
Zakładki pokoi w aplecie
Każdy pokój, do którego wchodzimy reprezentuje pojedyncza zakładka. Otwierają się i zamykają automatycznie w chwili wejścia lub opuszczenia pokoju (można wyjść z pokoju "iksem" z prawej strony okna). Pokój, na który patrzymy obecnie wyróżniony jest białym kolorem zakładki. Pozostałe zakładki są niebieskie, a ich napisy - czarne. Biała czcionka na zakładce oznacza, że pojawił się tam nowy tekst od ostatniego razu, kiedy na nią zaglądaliśmy.
ICQ dawniej:
Stary wygląd ICQ - link otwiera się w nowym oknie

...i dziś (anim.):
Nowy wygląd ICQa - link otwiera się w nowym oknie
Jak widać zmieniło się niewiele i przestawienie się powinno być banalnie proste :)
Po prostu pojawił się panel zakładek działających podobnie jak każdy inny:
Zakładki pokoi w ICQu
Podobnie jak w aplecie - zakładka, na której się coś nowego pojawiło od ostatniej chwii, kiedy na nią zaglądaliśmy - wyróżniona jest tu pogrubieniem czcionki. Zakładka, którą aktualnie ogladamy będzie 'podświetlona' zgodnie z naszymi ustawieniami kolorystycznymi programu.
Różnicą jest pojawienie się zakładki systemowej - zbiera ona ogólne komunikaty nie przypisane do konkretnego pokoju takie jak komunikat serwerowy po zalogowaniu czy też historia naszych odwiedzin różnych pokoi zebrana ładnie w jednym miejscu. Funkcja tej zakładki jest czysto informacyjna :)

Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS!

Gości dziś:
17
Program uruchomiono już 27689580 razy (177 dziś) Gości w ogóle:
1148351